Φιναλίστ στο 25αρι της Ισπανίας ο Σακελλαρίδης

Μέχρι τον τελικό του ITF Pro τουρνουά των 25.000 δολαρίων της Ισπανίας έφτασε ο Στέφανος Σακελλαρίδης, ολοκληρώνοντας μία εξαιρετική αγωνιστική παρουσία, το χρονικό διάστημα 22-28/5.

Ο 18χρονος Έλληνας τενίστας, έχοντας ένα σερί 7 νικών πριν τον τελικό της διοργάνωσης, ηττήθηκε από τον No. 2 του ταμπλό, τον 24χρονο Ισπανό Νίκολας Σάντσεζ Ιζκιέρντο με 6-1, 6-4, μετά από μία ώρα και 48 λεπτά αγώνα, κατακτώντας έτσι τη 2η θέση.

Αυτός ήταν ο πρώτος τελικός για τον Σακελλαρίδη σε 25αρι τουρνουά της ITF, ενώ αυτή ήταν η δεύτερη συμμετοχή του σε ματς διεκδίκησης τίτλου, κόντρα σε έναν αρκετά δυνατό αντίπαλο, που εδρεύσει στο No. 304 του κόσμου.

Παράλληλα, ο Στέφανος συμμετείχε και στα διπλά, έχοντας για παρτενέρ του τον αδερφό του, τον Δημήτρη Σακελλαρίδη. Το Ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε από τους Πορτογάλους, και No. 2 του ταμπλό, Χάιμε Φάρια και Ενρίκε Ρότσα, με 6-7(5), 6-3, 10-7, και έμεινε εκτός συνέχειας από τον 1ο γύρο.